Jak czytać Wyborczą bez paywalla.

Gazeta Wyborcza wprowadziła jakiś czas temu paywall, czyli mechanizm wymuszający zapłatę za czytanie artykułu. Niestety minusem paywalla jest to, że ukrywa treści również przed robotami wyszukiwarek internetowych takich jak Google czy Bing i nie pozwala na ich indeksowanie. Wyborcza wpadła więc na pomysł żeby rozpoznawać kto wszedł na stronę (bot czy zwykły użytkownik) i albo pokazuje całą stronę albo komunikat o konieczności zapłaty prenumeraty.

Działanie takie jest niezgodne z zasadami narzucanymi przez większość wyszukiwarek. Mówią one, że strona powinna prezentować te same treści niezależnie od tego czy ogląda ją bot czy człowiek. Pozwala to lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do zapytania.

Oszustwo Wyborczej można jednak wykorzystać do łatwego obejścia paywalla. Wystarczy zmienić identyfikator, którym przedstawia się serwerowi przeglądarka internetowa (tzw. User-Agent). W wersji dekstopowej Firefoksa służą do tego specjalne rozszerzenia (np. User Agent Switcher) ale nie działają one w mobilnej wersji Liska. Można tego jednak dokonać za pomocą samych ustawień przeglądarki.

Należy wejść na stronę “about:config” i dodać ustawienie o nazwie “general.useragent.override.gazeta.pl”, typie “Łancuch (string)” i wartości “Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)” tak jak pokazuje zrzut ekranu poniżej:
Screenshot_2015-08-31-15-16-47

To samo trzeba zrobić dla ustawienia “general.useragent.override.wyborcza.pl” i od teraz można już przeglądać Wyborczą bez ograniczeń.

7 komentarzy do “Jak czytać Wyborczą bez paywalla.”

  1. W IE11 wchodzimy w narzędzia deweloperskie F12, w zakładce Emulacja wybieramy niestandardowy ciąg agenta użytkownika i wklejamy ten ciąg podany w artykule. Być może trzeba usunąć pliki cookies (zakładka Sieć, ikona “x na palecie malarskiej”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*