PS do Tuwima i jesiennej dupy do pocałowania

Poniżej małe postscriptum do Tuwima i jesiennej dupy do pocałowania.

Właśnie zaczął się Rok Tuwima. Słynnego łódzkiego poetę postanowił upamiętnić kolektyw artystyczny BIEDA, 20 minut po północy odsłaniając w kinie Charlie… “Dupę Tuwima”.

Po wejściu do kina Charlie, na pierwszym piętrze, naprzeciwko schodów wisi rzeźba. Przedstawia pośladki oraz fragment “Wiersza, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali” autorstwa Juliana Tuwima: (…). Rzeźba “Dupa Tuwima” została odsłonięta 20 minut po północy w Nowy Rok, pierwszy dzień Roku Tuwima.
(…)
Pracę można oglądać w kinie Charlie. Jednak docelowo ma znaleźć się gdzie indziej. Gdzie – tego na razie nie wiadomo. – Nie chcemy by była to galeria sztuki, ale przestrzeń publiczna – tłumaczy Czapiński. – Rzeźba powinna znaleźć się w miejscu ogólnodostępnym, ale takim, w którym dostrzegą ją tylko osoby wtajemniczone. Staramy się o pozwolenie, nie wiemy dokładnie, kiedy je zdobędziemy.

Na początku grudnia sejm zdecydował, że jednym z trzech patronów 2013 roku – obok Witolda Lutosławskiego i Jana Czochralskiego – będzie Julian Tuwim, poeta urodzony w Łodzi. Koordynacją oficjalnych obchodów zajmuje się Śródmiejskie Forum Kultury. Akcja kolektywu BIEDA nie jest ich częścią.

Zdjęcia z odsłonięcia rzeźby można oglądać na fanpage’u kolektywu BIEDA.

źródło: ‘Dupa Tuwima’ odsłonięta w kinie Charlie [ZDJĘCIA].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*