Projekt nowa Łódź czyli Pani Prezydenta tańczy na Fabrycznej

Witam serdecznie,

dzisiaj przejeżdżałem obok Fabrycznej i zobaczyłem, że stalowy mur doszedł już do Kilińskiego, objął swym władaniem ulicę Składową i wyciąga swe stalowe macki w stronę cerkwi. Za nim strefa zniszczenia, chaosu i braku koncepcji. Za nim strefa Żenady, której piętno nad Łodzią wisi. Zacząłem się bać. Dokąd ten mur zawędruje w przyszłym roku. A tymczasem…

A tymczasem Pani Prezydent się chwali. A jest czym.

Prezydent Hanna Zdanowska pochwaliła się swoimi sukcesami. Jednym z sukcesów jest… rezygnacja z lokali socjalnych w kontenerach, do których mieli być przeprowadzani dłużnicy. Ten sukces miasto zawdzięcza Arkadiuszowi Banaszkowi, byłemu wiceprezydentowi Łodzi, który był autorem pomysłu mieszkań w kontenerach.

Jeśli coś się nie udało, to zostało źle przygotowane przez poprzedników (np. Centrum Kontaktu z Mieszkańcami) lub z przyczyn od miasta niezależnych (np. budowa Centrum Dialogu i stadionów).

źródło: Prezydent Zdanowska chwali się swoimi sukcesami. Jakimi?.

Urocze nieprawdaż 🙂 No to odwołajmy się do klasyki. Już nasi antenaci rozumieli to i owo i niewiele się z tego i owego zmieniło po dziś dzień.

A tymczasem…

W Łodzi systematycznie maleje liczba mieszkańców. Teraz jest nas 680 tys., a co roku ubywa 8 tys. Ubywa nas nie tylko z powodów naturalnych. Niektórzy wybierają na miejsce do życia inne miasta czy ościenne gminy, w których żyje się spokojniej i taniej, np. w dobrze zarządzanym Aleksandrowie. W Łodzi odczuwa się zniechęcenie wynikające ze wzrostu kosztów życia, a korzyści z obiecywanych inwestycji na razie nie widać.

W ostatnim roku mieliśmy kilka podwyżek, a przed nami kolejne. Za parkowanie płacimy o 50 proc. więcej, rozszerzono strefę płatnego parkowania także o tereny wokół Politechniki Łódzkiej, chyba żeby młodzi w Łodzi też mieli większy udział w budżecie. Od nowego roku podrożeją woda i ścieki. Systematycznie co rok będą drożały bilety MPK. Wyższy jest podatek od nieruchomości. W 2013 r. o 30 proc. zdrożeją czynsze, a od lipca ceny za wywóz śmieci (dla niektórych nawet o 100 proc.) To wszystko w czasie kryzysu, kiedy wielu łodzian traci pracę, a bezrobocie rośnie – w październiku wynosiło 11,6 proc. (dla porównania w 2009 r. – 8.7 proc, w 2010 r. – 9,7 proc., w 2011 r. – 10,4 proc).

źródło: Dwa lata rządów prezydent Zdanowskiej. Co się zmieniło?

Tak więc radujmy się, mamy przed sobą jeszcze przecież pasmo kolejnych dwóch lat sukcesów. Nie ma się czym martwić, wszyscy możemy sobie zanucić radośnie:

Tralala, tralala
pani minister rację ma.
Pani minister, pani minister,
jako minister nie jest zła.

A tymczasem na Fabrycznej…

Dorzuciłem kilka nowych zdjęć z Fabrycznej, ten chaos robi wrażenie – zapraszam do galerii Ziemia obiecana, album Requiem dla Fabrycznej. Mam jeszcze kilka zdjęć do wrzucenia z okresu kwiecień – październik 2012, ale że ciągle coś stoi na przeszkodzie postanowiłem wrzucić to co mam, resztę dorzucę niebawem.

I jeszcze z ostatniej chwili niemal

Na budowie dworca Łódź Fabryczna trwają prace przygotowawcze do stawiania ścian szczelinowych. Mają rozpocząć się w połowie grudnia.

Instalowana jest tzw. stacja bentonitowa z silosami. Z nich popłynie zawiesina bentonitowa wykorzystywana do kopania ścian. Ściany szczelinowe będą schodziły pod ziemię na głębokość kilkudziesięciu metrów. Wykopanie takich otworów bez żadnych zabezpieczeń byłoby niemożliwe, bo ziemia zapadłaby się do środka.

źródło: Na Fabrycznym stanęły olbrzymie silosy. Do wylewania podziemnych ścian dworca [ZDJĘCIA].

Zasypane zostanie również przejście podziemne przy ulicy Kilińskiego – Zasypią przejście przy Dworcu Fabrycznym

Tym optymistycznym akcentem pozwolę sobie dzisiaj zakończyć.

Pozdrawiam

WYZYK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*