Najstarsza parafia, cmentarz i nagrobek w Łodzi

Najstarsza parafia w Łodzi, erygowana pomiędzy 1365 a 1371 r. przez biskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego, to parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Placu Kościelnym Starego Miasta. Do 1885 r była to jedyna parafia w mieście, obejmująca cały obszar Łodzi wraz z gminą Radogoszcz, w skład której wchodziły wsie Radogoszcz, Rogi, Bałuty, Żabieniec, Żubardź i osada fabryczna Bałuty Nowe. W dniu 25 stycznia ogłoszono powstanie drugiej parafii katolickiej, dla której 19.05.1888 konsekrowano przy ulicy Mikołajewskiej kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (obecnie ul. Henryka Sienkiewicza 38).

Pierwszym i najstarszym cmentarzem w Łodzi był cmentarz usytuowany wokół kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Placu Kościelnym. Funkcjonował on praktycznie do 1820 roku (utworzony wtedy nowy cmentarz przy tzw. Trakcie Retkińskim (Drodze Retkińskiej) – w przybliżeniu dzisiejsza ulica Ogrodowa, na wysokości Manufaktury – Pałacu Poznańskiego). Oficjalnie cmentarz został zamknięty dopiero w 1855.

Na placu na tyłach kościoła, przy wejściu od strony ul. Kościelnej znajduje się najstarszy zachowany w Łodzi nagrobek, stanowiący jedyną widoczną pozostałość po znajdującym się tu niegdyś cmentarzu. Jest to nagrobek Michała Wyszyńskiego z 1822 r., właściciela jednej z największych w królestwie polskim hut szkła, która znajdowała się na Żabieńcu. W młodości Wyszyński walczył w wojskach Napoleona, później pracował w hutach szkła należących do magnatów. Kiedy poznał wystarczająco hutnicze rzemiosło, osiedlił się w Radogoszczu, otworzył hutę szkła w Żabieńcu, a także wydzierżawił Hutę Rogowską, usytuowaną we wsi Rogi (na początku XIX w istniało w granicach dzisiejszej Łodzi co najmniej 7 hut szkła). Jego działalność została zakończona na skutek przedwczesnej śmierci w wieku 38 lat.

Inskrypcja na nagrobku głosi:

Tu
leżą Zwłoki
s.p. M. Wyszyńskiego
Umarł d.11 Czerw. 1822r.
skonczywszy lat 38 w.s
proszo pobożne Wes
tchnienie
Czułość wierney Żony i
przywiązanych Dzieci
ten Pomnik wystawiła

Jak widać powyżej mamy tak dużo zabytków w Mieście Łodzi, że nie musimy ich specjalnie szanować i dbać o nie. Budujące.

źródła:
http://uml.lodz.pl/miasto/o_miescie/ciekawostki/cmentarze/
http://www.ziemialodzka.pl/?kat=swiatynie&sub=1&id=14
http://www.historialodzi.obraz.com.pl/?p=190
http://www.cmentarium.sowa.website.pl/Cmentarze/Lodz01.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*