Opera Mobile i Opera Mini (Android)

Niniejszy artykuł jest odpowiedzią na pytanie: jeśli nie Firefox to co? Skoro Firefox dla Androida nie nadaje się do użytku to jaka przeglądarka jest najlepsza. Prostej odpowiedzi niestety nie ma. Jest kilka takich programów a oprócz produktu Mozilli przetestowałem jeszcze domyślnego Chrome’a oraz Operę w obu wersjach Mobile oraz Mini.

Chrome jest dobrym wyborem, szczególnie jeśli korzystamy z niego na desktopie. Jest szybki, poprawnie integruje się z systemem, stosunkowo dobrze radzi sobie z przerabianiem stron tak by były lepiej widoczne na małym ekranie. Jeśli więc nie możecie lub nie chcecie instalować dodatkowego oprogramowania to produkt Google powinien Was zadowolić.

Jak jednak wiadomo lepsze jest wrogiem dobrego. Opera ma długą historię zarówno na komputerach PC jak i na telefonach komórkowych. Opera Mini to najlepsza przeglądarka na proste telefony wyposażone w obsługę JavaME. Dzięki dużemu doświadczeniu producenta także wersja Androidowa Opery jest najlepszą z trzech przeglądarek. Mamy tu synchronizację zakładek (obecnie to już standard), wygodny interfejs, obsługę zakładek ale co najważniejsze rewelacyjne przeformatowywanie stron do formatu mobilnego. Mając Operę nawet na małych ekranach można wygodnie korzystać z Internetu.

Drobne wyjaśnienie odnośnie wersji Mobile i Mini. Wersja Mini nie pobiera stron bezpośrednio z Internetu ale poprzez serwer firmy Opera. Są one upraszczane i dodatkowo kompresowane tak aby zminimalizować liczbę pobieranych informacji. Jest to idealne rozwiązanie gdy mamy ograniczony pakiet internetowy lub musimy skorzystać z internetu w roamingu i liczy się każdy kilobajt. Wadą tego rozwiązania jest brak prywatności (wszystkie informacje przechodzą przez serwer Opery) oraz niemożność korzystania z Flasha i dynamicznych elementów stron WWW. Warto na codzień korzystać z Opery Mobile a wersję Mini trzymać na czarną godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*