Witaj miły poniedziałku czyli ostatnie tango na Fabrycznym

Motto:
Jeszcze któregoś rana odbijemy się od ściany
Wojciech Młynarski

No i stało się:

To już pewne. W nocy z 15 na 16 października zamknięty zostanie dworzec Łódź Fabryczna. Ponowne otwarcie pod koniec 2014 roku.

źródło: To pewne – od 16 października dworzec Łódź Fabryczna będzie zamknięty! – Wieści – MM Moje Miasto.

No cóż, widoki jak z Pcimia Dolnego, ale łezka w oku się kręci. Żenada, ale jakaś taka swojska, ludzka, prawdziwa. Niby nie mogło to tak wyglądać dalej, ale znów odchodzi bezpowrotnie kawałek Łodzi, tej fabrycznej. Coś się kończy, ale czy coś zaczyna. Smutek w sercu pozostaje. Coraz bardziej robi się straszno, plastikowo i szklanie. Niby tak musi być, ale w mieście, które ma 200 lat historii co pozostanie, jak wszędzie zrobi się plastikowo i szklanie. Koloseum się nie dorobiliśmy. Resztki zabytków, które mamy, zabytków związanych ściśle z naszą historią, z Łodzią fabryczną, przemysłową, bezwzględnie są eliminowane z otaczającej nas przestrzeni miejskiej. Prze kogo – przez nas wszystkich bo się na to godzimy w milczeniu. Bo tak musi być. Nie chcę się na to godzić. Miasto bez przeszłości, to miasto bez przyszłości. Nie mamy szczęścia do naszych miejskich włodarzy. Jak tak się zastanowić, to od samego początku, od kiedy się pojawili. Dziesięć plag egipskich, przy ich rządach, nie robi już takiego wrażenia. Niszczą nasze miasto od dwudziestu lat, może już wystarczy. Zastanówmy się przy następnej okazji stawiając na kimś krzyżyk. Może lepiej postawić na kimś krzyżyk, nie stawiając go, niż stawiając go przez kolejne lata na naszym mieście. Jeszcze unosimy się na powierzchni, ale ile krzyżyków jeszcze zniesiemy. Kolejna okazja już za trzy lata, stawiajmy krzyżyki mądrzej.

Plan na dziś – ratujmy te resztki, które pozostały, chociaż od zapomnienia.

 Chciało by się żartobliwie powiedzieć: jaki minister taki dworzec, ale uśmiech z twarzy schodzi, szybko i boleśnie. Skoro łodzianie nie troszczą się o swoje miasto, to kto to zrobi? No cóż pożyjemy zobaczymy. Oby nie było jak zawsze, dużo nieszczerych uśmiechów, wiele hałasu o nic, a później pozostaniemy z najdroższą dziurą w centrum miasta. Oby nie zaczęli jak zawsze i nie skończyli jak zawsze. Czy jesteśmy obciążeni piętnem Żenady? Zobaczymy.

To dobry moment żeby zakończyć.

Pozdrawiam

WYZYK

Ps.1
Wykorzystajmy te chwile, które nam pozostały. Do 15 października możemy pożegnać się z Fabrycznym.

Ps.2
Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii Ziemia Obiecana, album Fabryczna

Ps.3
Dla podniesienia ducha i nastroju 🙂

Ps.4
Tu dorzucę kolejne linki, które znajdę w tak zwanym międzyczasie 🙂
Będzie praca przy budowie nowego dworca Łódź Fabryczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*