Ciekawostki historyczne

W 1975 firma MOS Technology wprowadziła na rynek procesor MOS 6502. Był on powszechnie wykorzystywany w komputerach domowych, tak popularnych jak Apple II lub Commodore 64. Składał się on z 3 150 tranzystorów i pracował z częstotliwością 1MHz.

Najnowszy procesor Intela zawiera około 995 000 000 tranzystorów, a zatem może pomieścić 315 873 procesorów 6502. Obecne procesory pracują z częstotliwością około 3GHz czyli ponad tysiąc razy szybciej niż 6502.

W sumie można zatem powiedzieć, że od 1975 roku wydajność procesorów wzrosła 300 milionów razy (jest to bardzo zgrubne przybliżenie gdyż wydajność procesora nie skaluje się liniowo)!

6502 jest na tyle prosty, że stworzono jego symulator w JavaScripcie. Można zobaczyć przepływ prądu przez poszczególne tranzystory i zawartość pamięci. Widać też diagram pokazujący ścieżki przewodzące i poszczególne tranzystory. Po lewej stronie diagramu, tuż przy krawędzi widać dziurę. Wzięła się ona stąd, że inżynier projektujący procesor rysował ścieżki na ścianie w biurze projektowym (obecnie używa się do tego celu programów automatycznie układających ścieżki w optymalny sposób). Na ścianie znajdowało się gniazdko elektryczne, które projektant musiał omijać rysując układy procesora.

Projektanci układów scalonych bardzo często dodają elementy graficzne do swoich projektów. Jest to rodzaj sztuki, która raczej nie ogląda światła dziennego. Procesory po wyprodukowaniu są szczelnie zamykane w obudowach.

6502

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*